Kas yra halitozė?
Halitozė, dar vadinama blogu burnos kvapu, yra nemalonus kvapas, sklindantis iš burnos ertmės. Tai plačiai paplitusi problema, kuri tik sukelia diskomfortą pačiam asmeniui, bet ir gali turėti įtakos socialiniams santykiams bei pasitikėjimui savimi.
Halitozės priežastys
Halitozė gali atsirasti dėl daugelio veiksnių, kurie apima tiek burnos higienos problemas, tiek bendrą sveikatos būklę.
- Burnos higiena - Netinkama burnos higiena yra viena pagrindinių halitozės priežasčių. Jei dantys ir liežuvio paviršius nėra tinkamai valomi, ant jų kaupiasi bakterijos, kurios skaidydamos maisto likučius gamina nemalonaus kvapo junginius.
- Dantenų ligos - Gingivitas ir periodontitas yra dantenų ligos, kurios sukelia dantenų uždegimą ir infekcijas. Jos gali lemti blogą burnos kvapą dėl bakterijų dauginimosi pažeistuose audiniuose.
- Burnos sausumas (kserostomija) - Seilės natūraliai valo burnos ertmę, naikina bakterijas ir padeda neutralizuoti kvapus. Kai seilių gamyba sumažėja (pavyzdžiui, dėl vaistų vartojimo ar kvėpavimo per burną), burnos kvapas gali pablogėti.
- Maisto produktai ir gėrimai - Kai kurie maisto produktai, tokie kaip svogūnai, česnakai, kava ar alkoholis, gali sukelti laikiną blogą burnos kvapą. Jie gali turėti intensyvų kvapą, kuris išsilaiko, kol organizmas juos visiškai suvirškina.
- Rūkymas - Tabako gaminiai ne tik palieka nemalonų kvapą burnoje, bet ir skatina dantenų ligas bei sausina burnos gleivinę, kas dar labiau prisideda prie halitozės.
- Virškinimo sistemos problemos - Skrandžio refliuksas, skrandžio opos ar kitos virškinimo problemos gali sukelti blogą burnos kvapą dėl iš skrandžio kylančių dujų ar nesuvirškintų maisto produktų.
- Infekcijos ir kitos ligos - Sinusitai, tonzilitas, bronchitas ar kitos kvėpavimo takų infekcijos gali lemti blogą kvapą dėl gleivių kaupimosi ir bakterijų veiklos. Taip pat, kai kurios sisteminės ligos, tokios kaip diabetas, kepenų ar inkstų ligos, gali būti susijusios su specifiniu burnos kvapu.
Kaip išvengti ir gydyti halitozę?
Kadangi halitozės atsiradimas gali turėti įvairių priežasčių, svarbu nustatyti jos kilmės šaltinį ir taikyti tinkamus sprendimus.
- Reguliari burnos higiena -
- Valyti dantis bent du kartus per dieną fluoro turinčia dantų pasta.
- Naudoti tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlius maisto likučiams šalinti.
- Nepamiršti valyti liežuvio, nes ant jo paviršiaus taip pat kaupiasi bakterijos.
- Reguliarus apsilankymas pas odontologą - Profesionalios burnos higienos procedūros padeda šalinti dantų akmenis, apnašas ir kitus veiksnius, kurie gali sukelti blogą burnos kvapą ir dantenų ligas.
- Dantenų ligų gydymas - Jei blogo kvapo priežastis yra dantenų ligos, gydytojas odontologas gali rekomenduoti tinkamą gydymą, pavyzdžiui, specialius antiseptinius skalavimo skysčius ar profesionalias gydomąsias procedūras.
- Gerti daug vandens - Vanduo padeda palaikyti optimalią seilių gamybą ir išplauti bakterijas bei maisto likučius iš burnos.
- Sveika mityba - Subalansuota mityba, kurioje gausu šviežių vaisių ir daržovių, gali padėti palaikyti sveiką burnos mikroflorą ir sumažinti blogo kvapo atsiradimo riziką.
- Mesti rūkyti ir riboti alkoholio vartojimą - Atsisakius tabako ir alkoholio, galima ne tik pagerinti burnos kvapą, bet ir sumažinti burnos ligų riziką.
Kada kreiptis į gydytojus?
Jei blogas burnos kvapas nepraeina nepaisant tinkamos higienos ir gyvenimo būdo pakeitimų, verta kreiptis į odontologą ar gydytoją. Tai gali būti rimtesnės sveikatos problemos simptomas, reikalaujantis gydytojo paskirto gydymo.